Poznaj nasze przygody czytelnicze 46/ 2023

Listopad jest u nas mocno urodzinowy.
Nasz Pierworodny w ostatnim tygodniu skończył 14 lat. Wielki już z niego chłop. Dosłownie. Patrzy na mnie z góry, a do niskich nie należę.

14 lat skończone. Kiedy to minęło?

Poza tym za nami trochę nauki,
zdany przez syna egzamin z Wiedzy o Społeczeństwie,
popołudnie na Formosie ze znajomymi, którzy przylecieli na zimę na Maderę,
spacer po prawie jesiennym lesie, w którym znaleźliśmy więcej owiec niż grzybów,
urodziny Młodszej przyjaciółki w parku Wyspa Ptaków
oraz wiele przeczytanych, książkowych stron.

  1. Czytane razem
    1. 8+2 i Anton z Ameryki. Anne-Cath. Vestly
    2. Niesamowity. 100 opowiadań o Bogu i nauce. Louie Giglio
    3. H. Ortografia w wierszykach. Tomasz Elbanowski
    4. Raz, dwa, trzy. Piaskowy Wilk. Åsa Lind
    5. Życie w grodzie. Napisał i zilustrował Jarosław Gryguć.
  2. Słuchane audiobooki
    1. Mamy niepodległość! Seria Ale historia… Grażyna Bąkiewicz

Czytane razem

8+2 i Anton z Ameryki. Anne-Cath. Vestly

Seria ta bardzo nam pasuje. Czyta się przyjemnie i za każdym razem rozdział to za mało. Dlatego skończyłyśmy już tę część. Anton pojawił się w niej na krótko, ale spowodował sporo zamieszania. Zwłaszcza zostawiając za sobą nieoczekiwany upominek, który odmienił życie licznej rodzinki. Na lepsze. Warto zajrzeć do tej pozycji.

Niesamowity. 100 opowiadań o Bogu i nauce. Louie Giglio

Zaplanowałyśmy zakończenie książki do wylotu do Polski, a to już niedługo. Wyliczyłyśmy, że mamy do przeczytania trzy rozdziały dziennie. Dzięki temu mamy okazję poznać kilka ciekawostek dziennie.

Ogar na tropie

Wczoraj najbardziej zaciekawiła nas opowieść o ogarach ( co sprawia, że są tak wyjątkowymi tropicielami) oraz wyzwanie i zachęta do zostawiania swoim życiem zapachu miłości, który doprowadzi innych do Dawcy wszystkiego, który Sam jest Miłością.

H. Ortografia w wierszykach. Tomasz Elbanowski

Tę książeczkę córka dostała od koleżanki. Po jej przeczytaniu, wydaje się nam, że to bardzo fajna seria. Samo nagromadzenie takiej ilości słów z literą H w jednym miejscu jest ciekawe. Wielu słów córka jeszcze nie znała. Te najrzadsze są wyjaśnione w słowniczku na końcu książeczki. Podoba mi się, że wierszyki mają zwykle jakiś sens. Nie są po prostu zlepkiem słów z literą H. Co ciekawe, nie ma też wale słów z CH. żeby nie wprowadzać zamętu. Dodatkowym atutem są ilustracje Małgorzaty Flis.

Raz, dwa, trzy. Piaskowy Wilk. Åsa Lind

Karusia i Piaskowy Wilk potowarzyszą nam jeszcze trochę. To zbiorcze wydanie zawiera wiele opowieści. Dopiero zaczęłyśmy część drugą- ćwiczenia z myślenia.

Życie w grodzie. Napisał i zilustrował Jarosław Gryguć.

Zadania z córki podręcznika Tropiciele zachęciły nas do poszerzenia wiedzy na temat początków Państwa Polskiego. Świetnie nadaje się do tego seria Kultura Piastów dla dzieci, TuPowstałaPolska.pl z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Zaczęłyśmy od części Życie w grodzie, żeby zobaczyć, jak wyglądała codzienność naszych przodków ponad tysiąc lat temu. Takie spojrzenie wstecz jest bardzo ciekawe. Prowokuje też do wdzięczności za to, w jakich czasach i miejscu żyjemy.

Słuchane audiobooki

Mamy niepodległość! Seria Ale historia… Grażyna Bąkiewicz

Tę książkę, jak i całą serię, mamy w dwóch wersjach. Tym razem córka przesłuchała ją w formie audiobooka przy okazji samochodowej wycieczki. Dodatkowo w wersji papierowej czytała sobie komiksy, których jest mnóstwo w tej publikacji. Wyjaśniają trudniejsze zagadnienia. Często w zabawny sposób.

Polecamy całą serię. Zarówno audiobooki czytane przez Macieja Więckowskiego ( rownież komiksy są dość zrozumiale zinterpretowane), jak i wersje drukowane. Do nich syn wraca wielokrotnie.

eKsiążkowy stosik z tygodnia

Książki od lat świetnie sprawdzają się w naszej edukacji pozaszkolnej.
Jako źródło wiedzy, inspiracji czy rozrywki- często jednocześnie.
Dodatkowo wspólne czytanie na głos pomogło dzieciom zdobyć umiejętność czytania.
Służy nam też do budowania relacji w rodzinie, bliskości, wspólnych wspomnień.
A książki są najbardziej cenionymi upominkami. Z okazji i bez okazji.

W ponad 130 dotychczasowych tekstach na blogu, można znaleźć wiele poleceń książkowych. Zachęcam do przejrzenia kategorii Czytam książki lub Edukacja domowa, albo wybrania tagów z chmury tagów na dole każdej strony bloga. Może wpadnie w oko jakaś ciekawa pozycja.

Opublikowane przez burnevel

Kobieta, Żona, Mama, Edukatorka Domowa, Pani Domu, piszę jako Burnevel o moich doświadczeniach i poszukiwaniach Dobra, Prawdy i Piękna. Mieszkam część roku na Suwalszczyźnie, a część na Maderze, w międzyczasie odwiedzając inne regiony Polski i świata.

Dodaj komentarz