Cantar dos Reis- Śpiew Królów

Noc z 5/6 stycznia jest czasem, kiedy mieszkańcy Madery spotykają się, by razem śpiewać – kolędy, pastorałki, ludowe piosenki, świętując zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Światełka w mieście i szopki bedą jeszcze do 8 stycznia.

Dość przypadkiem trafiłam z dzieciakami na koncert „Vamos Cantar os Reis 2023” w Funchal. Mieliśmy w planie pójść na inny, który został przełożony na kolejny dzień z powodu żałoby narodowej w Portugalii w dniu pogrzebu papieża seniora Benedykta XVI.

A o tym koncercie nie wiedzieliśmy nic, ale szczęśliwie przechodziliśmy przez Ogród Miejski, więc dołączyliśmy. By się razem radować z Bożego Narodzenia.

Ludzi było dużo, miejscowych i turystów.
Scena była udekorowana na skalną stajnię betlejemską. Były przebrane postacie św. Józefa, Maryi z Dzieciątkiem Jezus, Trzech Króli z darami, pastuszków i aniołów.

Zespołu ludowe, głównie z Funchal, wykonywały kolędy i piosenki. Widzowie również dołączali. My niestety, nie. Jeszcze nie znamy na tyle portugalskiego. Ale potańczyć w rytm muzyki i ponucić mogliśmy.

W międzyczasie wśród ludzi rozdawane było tradycyjne ciasto- Bolo dos Reis- drożdżowe z orzechami i udekorowane kandyzowanymi owocami, jak klejnotami. Próbowaliśmy. Jest smaczne. Rozdawana była również tradycyjna nalewka, ale jej nie próbowałam.

Cieszę się, że udało się nam trafić na ten koncert. Dobrze jest wziąć udział w wydarzeniach ważnych dla mieszkańców i poczuć, jak świętują.

Tego samego dnia, jak również 6 stycznia, odbywały się podobne wydarzenia w różnych miejscowościach na Maderze.

Jeszcze z ciekawostek.
6 stycznia nie jest na Maderze dniem wolnym od pracy, jak w Polsce.
W liturgii kościoła katolickiego w Portugalii, święto Objawienia Pańskiego jest przeniesione na niedzielę po 6 stycznia- w tym roku 8 stycznia.

Opublikowane przez burnevel

Kobieta, Żona, Mama, Edukatorka Domowa, Pani Domu, piszę jako Burnevel o moich doświadczeniach i poszukiwaniach Dobra, Prawdy i Piękna. Mieszkam część roku na Suwalszczyźnie, a część na Maderze, w międzyczasie odwiedzając inne regiony Polski i świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s